Skip to main content

The 2022 finalists have now been announced.

Finalists

Headteacher of the year

  • Meurig Jones, Ysgol Gyfun Gymraeg Llangynwyd, Bridgend
  • Kathryn Matthews, Ysgol Gymraeg Cwm Derwen, Caerphilly

Inspirational Use of the Welsh Language

  • Elizabeth Hamlin, Aberdare Town Church in Wales, Aberdare
  • Iona Llyr, Ysgol Maes y Gwendraeth, Llanelli
  • Mari Salisbury, Ysgol Croes Atti, Flint

Outstanding New Teacher

  • Holly Gordon, Ysgol Bryn Derw ASD Special School, Newport
  • Ifan Tomos Jenkins, Ysgol Uwchradd Glan Clwyd, St. Asaph
  • Danielle Powell, Pantysgallog Primary School, Merthyr Tydfil

Pupil (or Pupils’) Award for Best Teacher

  • Julia Adamson, Cadoxton Primary School, Barry
  • Laura Buffee, Haverfordwest High VC School, Haverfordwest
  • Bethan Howells, Treorchy Comprehensive School, Treorchy

School Business Manager/Bursar

  • Claire Coakley, St Martin’s School, Caerphilly
  • Honora Rowlands, Christ the Word Catholic School, Rhyl
  • Sandra Sant, Hawarden High School, Deeside

Supporting Teachers and Learners

  • Carolyn Platt, Ysgol Bryn Elian, Colwyn Bay
  • Gill Sullivan, Maesteg High School, Maesteg
  • Ysgol Glan Clwyd Support Team, Ysgol Uwchradd Glan Clwyd, St. Asaph

Teacher of the Year in a Primary school

  • Lee Arthur, Llanharan Primary School, Pontyclun
  • Sean Jones, Ysgol Glan Gele, Abergele
  • Charmaine Riley, Radyr Primary School, Radyr

Teacher of the Year in a Secondary school

  • Kate Jones, Ysgol Uwchradd Glan Clwyd, St. Asaph
  • Lucy Morgan, Ysgol y Deri, Penarth
  • Mark Morgan, Pen y Dre High School, Merthyr Tydfil

Youth Work in Schools

  • Nigel Bowie, Local Authority, Vale of Glamorgan
  • Chris Gledhill, Conwy Youth Service, Conwy
  • Christian Williams, Heolddu Comprehensive School, Caerphilly

The Betty Campbell MBE award for promoting the contributions and perspectives of Black, Asian and Minority Ethnic Communities

  • Llanwern High School, Newport
  • Pembroke Dock Primary School, Pembroke Dock
  • Ysgol Penyffordd, Penyffordd