Skip to main content

The awards acknowledge the best youth workers and youth work projects in Wales.

First published:
4 July 2018
Last updated:

Share this page

Winners in each of the nine categories were revealed at the awards ceremony in Cardiff on 29 June 2018. 

Engagement with Formal Education, Employment and Training

Winner

  • Early Intervention and Prevention: Cardiff Youth Service

Runner-up

  • Multiple Support in Education (MouSE): Media Academy Cardiff

Promoting Health, Well-being & Active Lifestyles

Winner

  • Mind Matters: National Health Service

Runners-up

  • M Girls @ Treharris Boys & Girls Club: Merthyr Tydfil County Borough Council
  • Mental Health First Aid Toolkit: Safer Merthyr Tydfil
  • Positive Futures: Blaenau Gwent County Borough Council Youth Service

Promoting Young People’s Rights

Winner

  • Neath Port Talbot Youth Council: Neath Port Talbot County Borough Council

Runner-up

  • Cardiff Young Commissioners: Families 1st Project – City of Cardiff Council

Promoting Equality and Diversity

Winner

  • Clwb Ieuenctid Derwen: Gwynedd Youth Services

Runners-up

  • The Basement LGBTQ+: Caerphilly County Borough Council
  • Inclusion Programme: Torfaen Youth Service

Promoting Heritage & Cultures in Wales and Beyond

Winner

  • Patagonia: Urdd Gobaith Cymru

Runners-up

  • Our Founders and the First World War: Boys and Girls Clubs of Wales
  • Dolgarrog Dam Disaster: Conwy County Borough Council

Promoting the Arts, Media and Digital Skills

Winner

  • Media Academy Cardiff: Labels

Outstanding Volunteer in a Youth Work setting

Winner

  • Tony Humphries: YMCA Swansea

Runner-up

  • Jo Nuttall: Fun Friday Youth Club - Boys and Girls Clubs of Wales

Outstanding Youth Worker

Winner

  • Louise Coombs: Cardiff Council Youth Service

Runners-up

  • Bethan Bartlett, Youth and Community Officer:Youth Cymru
  • Amy Bolderson, Youth Engagement Officer: Rhondda Cynon Taf County Borough Council

Making a Difference

Winner

  • Rachel Wright: Caerphilly County Borough Council

Runner-up

  • Tim Ramsey: Pembrokeshire Youth Services

Share this page