Skip to content

Youth Work Excellence Awards 2018 winners

The content of this page is not being updated. Get up to date information on Youth work at beta.gov.wales.

Related Links

Tell us if you want any of the documents on this page in an alternative format.
The Minister for Welsh Language and Lifelong Learning Eluned Morgan has announced finalists for the Youth Work Excellence Awards 2018.

The awards acknowledge the best youth workers and youth work projects in Wales.

Winners in each of the nine categories were revealed at the awards ceremony in Cardiff on 29 June 2018.

Engagement with Formal Education, Employment and Training:

Winner
  • Early Intervention and Prevention: Cardiff Youth Service
Runner-up
  • Multiple Support in Education (MouSE): Media Academy Cardiff

Promoting Health, Well-being & Active Lifestyles:

Winner
  • Mind matters: National Health Service
Runners-up
  • M Girls @ Treharris Boys & Girls Club: Merthyr Tydfil County Borough Council
  • Mental Health First Aid Toolkit: Safer Merthyr Tydfil
  • Positive Futures: Blaenau Gwent County Borough Council Youth Service

Promoting Young People’s Rights:

Winner
  • Neath Port Talbot Youth Council: Neath Port Talbot County Borough Council
Runners-up
  • Cardiff Young Commissioners: Families 1st Project – City of Cardiff Council

Promoting Equality and Diversity:

Winner
  • Clwb Ieuenctid Derwen: Gwynedd Youth Services
Runners-up
  • The Basement LGBTQ+: Caerphilly County Borough Council
  • Inclusion Programme: Torfaen Youth Service

Promoting Heritage & Cultures in Wales and Beyond:

Winner
  • Patagonia: Urdd Gobaith Cymru
Runner-up
  • Our Founders and the First World War: Boys and Girls Clubs of Wales
  • Dolgarrog Dam Disaster: Conwy County Borough Council

Promoting the Arts, Media and Digital Skills:

Winner
  • Media Academy Cardiff: Labels

Outstanding Volunteer in a Youth Work setting:

Winner
  • Tony Humphries: YMCA Swansea
Runner-up
  • Jo Nuttall: Fun Friday Youth Club - Boys and Girls Clubs of Wales

Outstanding Youth Worker:

Winner
  • Louise Coombs: Cardiff Council Youth Service
Runners-up
  • Bethan Bartlett, Youth and Community Officer:Youth Cymru
  • Amy Bolderson, Youth Engagement Officer: Rhondda Cynon Taf County Borough Council

Making a Difference:

Winner
  • Rachel Wright: Caerphilly County Borough Council 
Runner-up
  • Tim Ramsey: Pembrokeshire Youth Services

Document Download